WD HUH721212AL5204 Ultrastar DC HC520 12TB 3.5" SAS 7.2K 12Gbps 256MB Hard Drive
- Brand: WESTERN DIGITAL
- Product Code: HUH721212AL5204
- Availability: In Stock
Product Description
WD Ultrastar DC HC520 12TB 3.5" SAS 7.2K 12Gbps 256MB Hard Drive
Highlighted Features
- Western Digital
- DC HC520
- 12TB
- 12Gbps
- 7.2K
- SAS
- 3.5"
- Hard Drive
- Retail Part #: HUH721212AL5204
Note: All product details are provided by Western Digital.
Western Digital DC HC520 12TB 7.2K SAS 12Gbp/s 256MB 3.5" drives offer the highest performance options and provide a wider selection of choices to satisfy a wide range of applications. These drives are positioned at the top of the Western Digital HDD line.
Drive Specification | |
| Brand: | Western Digital |
| Product Line: | Ultrastar |
| Storage Capacity: | 12TB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Form Factor: | 3.5" |
| Average Latency: | 4.16 ms |
| Buffer Size: | 256MB |
| Interface: | SAS |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |